Tasarım Tescil

Rekabetin kıyasıya yaşandığı günümüzde üreticiler, tüketici ihtiyaçlarına cevap veren, ergonomik ve estetik niteliğe sahip tasarımlar için çalışılmaktadır.

Tasarım, bugün şirketlerin rekabette üstün olmak için kullandıkları en önemli araçlardan biridir. Fark yaratan, estetik, özgün, maddi getirisi yüksek tasarımların korunması ve mülkiyet hakkı için öncelikle sahibi adına TürkPatent nezdinde tescil edilmesi gerekir.

Tüketiciler bir ürünü seçerken marka, kalite ve fiyattın yanında ayrıca ürünün dış görünüme de dikkat etmektedirler.

Tasarım tescili, sadece tescil alındıkları ülkeler için koruma sağlar. Türkiye’de hukuksal koruma almak için TürkPatent nezdinde tescil yaptırmalısınız.

Tasarımı ilk önce üretmek, teknik çizimlerin bazı resmi kurumlara verilmesi hatta noterde tasdik edilmesi tasarım tescili değildir. Tescilsiz tasarımlar süre ve içerik bakımından kısıtlı bir korumaya sahiptirler. Tam, doğru ve uzun bir hukuksal koruma için tasarım tescili şarttır!

Tasarım tescil koruması 5’er yıllık dönemlerde uzatılmak kaydıyla 25 yıl koruma sağlamaktadır. Yeni Sınai Mülkiyet Kanunu uyarınca tasarım başvurularında yenilik incelemesi yapılmaktadır.

Türkiye’de tasarım tescili yaklaşık 1 yıl sürmekte olup bu süreç içersinde tescil işlemlerinin eksiksiz sürdürülmesi gerekir. TürkPatent ile yapılacak yazışmalarda hata ve gecikme yapılmamalıdır aksi halde hak kaybı olur.

Büromuz, evrakları tamamlanan tüm tasarımları aynı gün içinde başvurusunu gerçekleştirmektedir. Başvurusu yapılan tasarımların takibini bizzat Marka ve Patent vekili hukukçularımız sürdürülmektedir. 

1998 yılından bu yana müşteri memnuniyetini paylaştığımız 10.000’nin üzerinde referansa sahip olmanın deneyimiyle marka, patent, tasarım tescilli ve hukuku alanında hizmet vermekteyiz.

Tasarım Tescili  hakkında  ayrıntılı bilgi için bizi arayabilirsiniz ….  +90 (212) 272 28 00